Čitanje i kreativnost kroz eTwinning

by | ožu 30, 2026 | Vijesti

Čitanje i kreativnost kroz eTwinning

Naši učenici, Mladi knjižničari, aktivno sudjeluju u eTwinning projektima „ Lektiru u ruke, čitajmo bez muke 3“, „Lektira bez papira 5“ i „ Igrajmo se glagoljicom 5“  te izrađuju tematske plakate, čitaju i odabiru prigodne tekstove. Na taj način učenici  razvijaju čitalačke navike i surađuju s vršnjacima iz drugih zemalja.
Izrađivali su straničnike inspirirane pročitanim djelima te ih razmjenjivali s partnerskim školama. Dio radova nastao je i na glagoljici, čime su učenici njegovali hrvatsku kulturnu baštinu. Organizirali smo i videokonferenciju s učenicima iz OŠ Augusta Cesarca iz Krapine, te i na ovaj način razvijali digitalne kompetencije, samopouzdanje u javnom nastupu te osjećaj pripadnosti međunarodnoj zajednici.

Pripremila: Đurđa Ivković-Macut stručna suradnica knjižničarka

Radionica 3.:  „(Ne)zaboravljena knjiga Mate Lovraka „Micek, Mucek i Dedek“

Radionica „(Ne)zaboravljena knjiga Mate Lovraka „Micek, Mucek i Dedek“ temeljila se na poticanju čitanja naglas i upoznavanju učenika  s djelima koja dugo nisu posuđivana u knjižnici. Aktivnost smo započeli kratkim uvodom o važnosti čitanja te podsjećanjem na digitalnu knjigu izrađenu u alatu Book Creator u kojoj su objedinjeni radovi učenika 4.a, interpretacije i audio zapisi čitanja naglas.

U središnjem dijelu radionice učenici su sudjelovali u tematskim aktivnostima: raspravi o likovima i njihovim postupcima, prepoznavanju poruka djela i povezivanju sadržaja s vlastitim iskustvima. U radu u paru i u skupinama rješavali su zadatke vezane uz sadržaj knjige (interpretacija ilustracija).Završni dio radionice uključivao je prezentaciju skupnih aktivnosti i zajedničku refleksiju o važnosti čitanja naglas i očuvanja vrijednih, ali manje čitanih književnih djela. Aktivnost potiče čitalačku pismenost, kritičko mišljenje, digitalne kompetencije, suradnju i aktivno sudjelovanje učenika.
Voditeljice su bile učiteljica Jasna Korenić i stručna suradnica knjižničarka Đurđa Ivković-Macut.

Skip to content