Tuđe poštuj, svoje čuvaj i budi ponosan što si Hrvat!

15. siječnja - Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske

Na današnji dan prije 29 godina Republika Hrvatska je postala međunarodno priznata zemlja. Sve zemlje članice tadašnje Europske zajednice priznale su 15. siječnja 1992. godine Republiku Hrvatsku kao suverenu i samostalnu državu. Riječ je o Austriji, Belgiji, Danskoj, Francuskoj, Grčkoj, Italiji, Luksemburgu, Nizozemskoj, Njemačkoj, Portugalu, Španjolskoj i Velikoj Britaniji. Ovim državama istoga dana istom odlukom pridružile su se i Bugarska, Kanada, Mađarska, Malta, Poljska te Švicarska.

pripremio: Ivan Tariba, prof. povijesti

Prve zemlje koje su od 26. lipnja do 14. prosinca 1991. priznale Hrvatsku bile su zemlje koje i same tada nisu bile međunarodno priznate: Slovenija, Litva, Ukrajina i Letonija. Prva međunarodno priznata država koja je priznala Hrvatsku bio je Island koji je ovu odluku donio 19. prosinca 1991., kada i Njemačka, ali je odluka Njemačke stupila na snagu 15. siječnja. Međunarodno priznanje Hrvatske prije Europske zajednice objavile su Estonija, Sveta Stolica te San Marino.

Treba također podsjetiti da je do tog 15. siječnja 1992. godine agresor okupirao i protjerao hrvatsko stanovništvo s više od trećine teritorija Hrvatske te da je Hrvatska do tada pretrpjela ogromne civilne i vojne žrtve.

Nakon zemalja Europske zajednice priznanje Hrvatske objavile su, među ostalima, i : Argentina 16. siječnja, Turska 6. veljače, Ruska Federacija 17. veljače, Iran 15. ožujka, Japan 17. ožujka, SAD 7. travnja, Kina 27. travnja, Indija 11. svibnja, Indonezija 16. svibnja 1992. Kruna međunarodnoga priznanja Republike Hrvatske bio je njezin primitak u Ujedinjene narode 22. svibnja 1992.

objavio: Ana Marečić   datum: 15. 1. 2021.