Obljetnica smrti naše Dragojle

Dragojla Jarnević – žena ispred svog vremena

Dragojla Jarnević, hrvatska književnica, prva učiteljica, planinarka i istaknuta sudionica ilirskog pokreta, umrla je da današnji dan, 12. ožujka 1875.

Rođena je u Karlovcu 1812. god., gdje se školovala i provela veći dio života. Boravila je i u Grazu, Trstu i Veneciji, pa je i njena najbolja pjesma Želja za domovinom nastala u Grazu.

Veći dio svoga radnog vijeka bavila se odgojem, najprije djece iz bogatih obitelji, a poslije kao učiteljica u Karlovcu i Pribiću. Zalaže se za ideje mladih, slobodoumnih učitelja i za moderniju pedagogiju. Drži da su djeca pametna, samo im treba dati prigodu za učenje.

Bila je za ono vrijeme vrlo napredna intelektualka i isticala se u borbi za veća prava žena.

Svoje književne radove objavljivala je u vrijeme velikog preporodnog oduševljenja, a bili su nadahnuti rodoljubljem.

Životno djelo Dragojle Jarnević je Dnevnik koji na 1194 stranice bilježi autoričina razmišljanja, razgovore, pisma, dokumente i događaje u razdoblju od 40 godina (od 1. siječnja 1833. do 10. studenog 1874.).

Osim što je bila književnica, bila je samouka krojačica i planinarka koja je mnogo putovala. Začetnica je planinarstva i alpinizma u Hrvatskoj, pa je njoj u spomen obnovljena staza njenog uspona na južnoj stijeni Okića.

No, najviše je voljela svoj zavičaj, posebice Karlovac i Okić, koje je opisala najljepšim riječima u svom „Dnevniku“.

Dragojla Jarnević bila je učiteljica i odgojiteljica djece i mladeži kojima je upravo majčinskom toplinom prenosila svoje znanje i odgajala ih da prihvate osobne i društvene odgovornosti.

pripremila: Đurđa Ivković-Macut, stručna suradnica knjižničarka savjetnica

objavio: Ana Marečić   datum: 15. 3. 2021.