DAN RUŽIČASTIH MAJICA 2021.

FOTOGRAFIJE

Prigodnim odijevanjem u ružičaste majice te zajedničkim fotografiranjem učenici i nastavnici naše škole danas, 24. veljače obilježili su Dan ružičastih majica – dan posvećen prevenciji vršnjačkog nasilja. Tim činom i pod motom „Stop vršnjačkom nasilju“ učenici su se pridružili tisućama vršnjaka diljem svijeta koji već nekoliko godina zadnjom srijedom u veljači žele skrenuti pozornost da je svaki oblik nasilja neprihvatljiv i da je potrebno što više raditi na osvješćivanju kako bi se preveniralo.
Inače, Dan ružičastih majica (poznat kao Pink Shirt Day) program je prevencije vršnjačkog nasilja. Sve je započelo u Kanadi 2007. godine kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je ružičasta majica simbolizirala potporu teško bolesnoj majci. Dječaku su potporu dali i njegovi školski prijatelji koji su solidarno s njim nosili ružičaste majice i tako je ta inicijativa prerasla granice jedne države i postala međunarodni projekt.

Dan ružičastih majica je odlukom Hrvatskog sabora 2017. godine proglašen Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Uz poruke da poštujemo jedni druge, da se prihvaćamo u različitosti i da je škola mjesto gdje smo svi jednaki i nema mjesta nasilju, ukrasimo se danas ružom (ružičastim) koja je simbol ljepote i ljubavi. I ne samo danas. Uvijek i oduvijek!

tekst pripremila: Milenka Pervan-Stipić, prof. hr.j. i knjižničarka Đurđa Ivković Macut

fotografije pripremile: učiteljice razredne i predmetne nastave

objavio: Ana Marečić   datum: 24. 2. 2021.