Istraživanje
Dragi učenici, poštovani roditelji
Jedan od poslova školskog psihologa, između ostalog, je i  osmišljavanje i provođenje istraživanja povezanih s odgojno obrazovnom praksom i psihologijskim specifičnostima učenika i nastavnika. Stoga je školska psihologinja osmislila i provela istraživanje o korištenju mobitela i društvenih mreža. U izradi, kao i primjeni Upitnika su sudjelovale i učiteljice informatike Ana Marečić i Marijana Hudoletnjak.
Dobiveni rezultati su korišteni u raspravi koju je organizirala PU Karlovačka. Rasprava se održala 11.12.2023., na temu "Nasilje među mladima - kako ga prepoznati", a sudjelovali su učenici naših 8. razreda.
Priloženi dokumenti:
Na mrezi.pptx

Stop vršnjačkom nasilju!

Poštovani roditelji!

S obzirom na tragičan događaj koji se dogodio u jednoj beogradskoj osnovnoj školi, obraćamo vam se kao roditeljima i suradnicima.

Događaj u Beogradu je tragedija koja je u svima nama izazvala različita emocionalna stanja.

U našoj školi ne toleriraju se nikakvi oblici nasilničkog ponašanja. Svaki slučaj do sada, a za koji smo saznali osobno, ili u suradnji s vama i vašom djecom,  nastojali smo riješiti na odgovarajući način.

Zadaća nam je ostvariti poticajno i sigurno školsko okruženje kako bismo vašoj djeci, a našim učenicima omogućili nesmetan i uravnotežen rast i razvoj, kao i njegovanje individualnih talenata i potencijala.

Budući da nam je dobrobit vaše djece, a naših učenika zajednički cilj, ovim putem molimo vas sljedeće:

1. Da razgovarate sa svojom djecom o događajima i trendovima koji su aktualni u njihovoj dobi. Zajedno pregledajte sadržaje koje ih zanimaju, pomozite im u odabiru i poučite ih koje su informacije za njih bitne.
  2. Da i vi istaknete svom djetetu da ne smije biti nasilno prema drugima, bilo verbalno, bilo fizički, bilo u virtualnom okruženju.
  3. Da potaknete svoje dijete da vam se povjeri ako je i ono žrtva nasilja ili ako je svjedočilo nasilju.
  4. Da pratite što Vaša djeca gledaju na TV i internet platformama.
  5. Da se informirate i uzmete u obzir koja je dobna granica za korištenje određenih aplikacija ili društvenih mreža.
  6. Nemojte u potpunosti zabraniti pristup informacijama. Ako ste mišljenja da Vaše dijete provodi previše vremena na bilo kojoj društvenoj mreži/aplikaciji ili gleda sadržaje zabrinjavajućeg karaktera, nemojte žuriti s potpunom zabranom pristupa. Umjesto toga, obavite s njim razgovor o sljedećim temama:

-koliko je prihvatljivo korištenje neke aplikacije (vrijeme provedeno na njoj, dobna granica, koji su prihvatljivi sadržaji, moguće posljedice pretjeranog korištenja);

-kakvo treba biti „online“ ponašanje i ponašanje u stvarnom životu, pravila su više -manje ista;

-popričajte i o mogućem utjecaju koji bi neprimjereni sadržaji mogli imati na njihov život;

-nakon razgovora možete zajedno donijeti odluku o načinu, vremenu i korištenju društvenih mreža.

Roditeljima i učenicima smo dostupni za pomoć, ukoliko nam se trebate povjeriti zbog bilo kojih nepovoljnih okolnosti vezanih uz školu, zdravlje i sigurnost djeteta.

Još jednom napominjemo da smo na istoj strani, i da redovitom suradnjom možemo djeci osigurati potrebne uvjete za njihov daljnji pozitivan razvoj.

S poštovanjem, djelatnici OŠ Dragojle Jarnević

Dragi roditelji i još draži nam učenici!

Situacija u kojoj se nalazimo je daleko od normalne. Većina vas i nas se nalazi kod kuće i ne zna što bi sa sobom. Biti zatvoren u stanu ili kući te ne imati mogućnost slobodnog kretanja nije prirodno. Vjerojatno ima trenutaka kada svatko od vas/nas malo poludi pa počne  „režati“ na ostale ukućane.

Iako sam sigurna da se učenici veliki dio dana bave zadaćom i školom na daljinu, ne smije se zaboraviti moć slobodnog vremena. I tu dolazimo do problema: što raditi kada ne možete raditi ništa?

Stoga smo formirali ovaj kutak u nadi da ćemo vam dati ideje za kvalitetno provođenje slobodnog vremena. U njemu ćete naći linkove, publikacije i članke koji će vam (barem se nadamo) pomoći u tome da lakše prebrodite ova teška vremena.

Pozdrav od svih djelatnika OŠ Dragojle Jarnević u nadi da se uskoro vidimo živi i zdravi.

« Svibanj 2021 »